1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

بررسی کنگره اخیر حزب و روند کاری حزب در آینده

.دفتر پژوهش حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) نشست ۱۴۷

سخنران: آقای بهمن زاهدی

بررسی کنگره اخیر حزب و روند کاری حزب در آینده

صحبت امروز خود را با گفتاوردی از یک لیبرال دموکرات آلمانی آغاز می‌کنم که در جلسه‌ای شنیده‌ام؛ «مشاهده و دریافت چالش‌های شخصی و اجتماع اطراف خود، انتخاب بهترین راه‌حل از میان راه‌های موجود و عمل کردن به آن».

طبعاً می‌باید در مرحله اول نگریست که وظیفه یک حزب چیست؟

برآوردی از وضعیت اجتماعی موجود، آگاهی یافتن از زندگی و دغدغه‌های روزمره مردم و ارائه برنامه انتخاباتی جهت کسب آراء مردمی در مجلس و درنهایت تشکیل دولت توسط یک حزب یا مجموعی از احزاب که حائز اکثریت مطلق شوند. به دلیل وجود نداشتن مجلس در معنای واقعی و دموکرات آن در ایران، فعلاً در مرحله اول این فرایند هستیم تا زمانی که بتوانیم خود را به رأی مردم بگذاریم. به همین جهت چالش‌های پیش روی حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) با دیگر احزاب متفاوت است.

در حال حاضر وظیفه حزب گسترش گفتمان‌های حقوق بشری و حقوق شهروندی هست. در سال دو هزار میلادی با پیوست اعلامیه جهانی حقوق بشر به منشور حزبی خود و دامن زدن به گفتمان‌های گوناگون دیگری به‌مانند حقوق زنان و خانواده (برابری حقوقی زن و مرد)، رفراندوم، شکل و محتوای نظام آینده ایران و ادامه گفتگو با دگراندیشان به وظیفه خود به‌عنوان یک حزب سیاسی در بیست سال گذشته تا به امروز عمل نموده و ترویج این گفتمان‌ها و گفتگوها تا رهایی ایران ادامه خواهیم داد (بعد از رهایی ایران باید این گفتمان‌ها را در جامعه نهادینه و به مرحله اجرا درآوریم). در حال حاضر فردی را در داخل ایران نمی‌توان یافت که این حزب را نشناسد، می‌بایست از این موقعیت و جایگاه مردمی حزب استفاده نمود؛ اما چگونه؟ مقداری از آن در بنیادنامه جدید حزب ذکرشده است؛ تقسیم‌بندی وظایف میان کارگروه‌های پیش‌بینی‌شده و به سرانجام رساندن برنامه‌های درون‌حزبی و برون حزبی.

ابتدا برنامه‌های درون‌حزبی: عضوگیری هر بیشتر، گسترش و پرورش دادن کادر حزبی فعال. مسلماً با افزایش قدرت مالی، توان اجرایی حزب نیز افزایش خواهد یافت که تنها این مهم با کمک ایرانیان ساکن خارج از کشور امکان‌پذیر است. کمک مالی را باید از ایران دوستان بخواهیم و باید این را هم ذکر کنم که حزب در این مورد تاکنون فعالیتی گسترده نداشته و این کمبود مالی را باید برطرف کنیم. همچنین نباید از وجود و تشکیل فراکسیون‌های جدید درون‌حزبی هراسی داشته باشیم، وجود تفکرهای گوناگون و پرسش و پاسخ سازنده به پویایی حزب کمک به سزایی کرده و خواهد کرد.

اما برنامه‌های برون حزبی؛ قدم اول در برنامه برون حزبی، مبارزه با جمهوری اسلامی است. همان‌طور که گفتم در فضای سیاسی اجتماعی ایران، حزب مشروطه به مقدار زیادی شناخته و نهادینه‌شده است. قدم دوم در برنامه برون حزبی این خواهد بود که برای شناساندن حزب در میان احزاب اروپایی و آمریکایی نیازمند تلاش بیشتری هستیم. در سال‌های گذشته تلاش‌هایی صورت گرفته بود و دریافتیم، که در میان برخی سیاستمداران اروپایی افرادی حضور دارند که از وجود احزاب لیبرال دموکرات در کشورهایی به‌مانند ایران و افغانستان آگاهی چندانی ندارند. می‌بایست قبل از آنکه احزاب اروپایی، احزاب موجود در خاورمیانه را با کمک‌های نظامی خود مسلح کنند، خود و باورهایمان را به جهانیان معرفی کنیم. شاهد هستیم که در عراق سه گروه شیعه، سُنی و کُرد می‌خواهند قدرت را به دست بگیرند اما هیچ‌کدام از گروه‌های ذکرشده، از فقدان یک حزب سیاسی به معنای واقعی زجر نمی‌برند. در صحبتی که با یکی از سیاستمداران آلمانی داشتم پیشنهاد کردم؛ اگر سیاست آلمان در مسلح کردن احزاب خاورمیانه خلاصه می‌شود، این کار را از احزاب خود آلمان شروع کنند. حزب سبزها لشگر خودشان را داشته باشند و لیبرال‌ها لشگر خود و بقیه نیز به همین ترتیب. به آن‌ها یادآوری کردم که چه اشتباه بزرگی را در حال انجام دادن هستند. به همین جهت می‌بایست به احزاب اروپایی و آمریکایی این موضوع را فهماند که در خاورمیانه احزاب لیبرال و دموکرات نیز وجود دارند.

تمام تلاش حزب، چه درگذشته و چه در حال حاضر بر مبارزه با جمهوری اسلامی استوار بوده است. می‌بایست مافیای اقتصادی جمهوری اسلامی را به جهانیان بهتر شناساند (تحریم‌های اقتصادی جمهوری اسلامی به‌وسیله غرب بهترین کمک به ما برای شناساندن مافیایی اسلامی به جهانیان بود). سیاستمداران اروپایی به این موضوع اشراف دارند، می‌بایست مردم عادی را نیز به این موضوع آگاه ساخت. حزب برنامه‌های گوناگونی در دست دارد اما می‌بایست توانایی خود را نیز مطابق با این برنامه‌ها بهبود ببخشیم. در بیست سال گذشته حزب کارنامه شایان توجه‌ای از خود ارائه داده است، آیا برای بیست سال آینده نیز می‌توانیم برنامه‌های مردمی ارائه دهیم و این برنامه‌ها تا چه میزان به سرنگونی جمهوری اسلامی کمک خواهد کرد، بحثی است که ترجیح می‌دهم در گفتگوی دیگری به آن بپردازم.

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…