1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: دوشنبه 17 جولای 2017. برابر با دوشنبه, 26 تیر 1396

ترورهای پاریس چه پیامدهایی خواهند داشت؟

.سه روز پس از حملات مرگبار پاریس، فرانسه در ظهر دوشنبه ۱۶ نوامبر، به مدت یک دقیقه در سکوت فرورفت. در مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات و شرکت‌ها و در شهرهای کوچک و بزرگ این کشور، فرانسوی‌ها به یاد قربانیان حملات تروریستی جمعه و برای فراموشی بربریت، یک دقیقه سکوت کردند.

روز دوشنبه همچنین کنگره ورسای با حضور نمایندگان مجلس ملی و سنای فرانسه تشکیل شد. در این کنگره فرانسوا اولاند خواستار همبستگی ملی فرانسویان و هم‌چنین تمدید سه‌ماهه وضعیت اضطراری در کشور شد.

روز دوشنبه، هویت پنج تروریست انتحاری نیز توسط دادستان پاریس اعلام شد. هشت نفر از مهاجمان توسط پلیس یا انفجار کمربندهای انتحاری‌شان کشته‌شده‌اند. یکی از آن‌ها، صلاح عبدالسلام ناپدیدشده و پلیس بین‌المللی در تعقیب اوست. او نقش تدارک کننده را داشت و اتومبیل سیاه‌رنگ پولو را که سه تروریست در مقابل تالار باتاکلان از آن پیاده شدند و حاضران را به گلوله بستند، او از بلژیک اجاره کرده بود.

روز دوشنبه پلیس ضد ترور فرانسه طی ۱۵۰ یورش در شهرهای مختلف فرانسه ازجمله در لیون، تولوز و گرونوبل، ۴۰ مظنون را بازداشت کرد. خبرگزاری فرانسه از کشف سلاح ازجمله «آرپی‌جی» نزد این افراد خبر داد. ده هواپیمای جنگی فرانسه نیز در شامگاه یکشنبه به مواضع ازجمله یک پایگاه آموزشی داعش در شهر رقه بمب ریختند. ده هزار سرباز ارتش در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه به گشت زنی مشغول‌اند.

فرانسه دیگر همان فرانسه‌ای نخواهد بود که پیش از حملات مرگبار ۱۳ نوامبر بود. عواقب سیاسی این حملات که ده ماه پس از حملات تروریستی ژانویه گذشته به دفتر مجله شارلی ابدو و کشته شدن روزنامه‌نگاران صورت گرفته، گسترده خواهد بود.

در باره این رویدادها پرسش‌هایی را با دو کارشناس سیاسی و اجتماعی ساکن پاریس، شاهین فاطمی رییس دانشکده بازرگانی و اقتصاد دانشگاه آمریکایی پاریس و محمد صدیق یزدچی نویسنده و فیلسوف در میان می‌گذارد. دو ایرانی ساکن پاریس، سوسن ضیایی و سیما مرشاک نیز از مشاهدات خود در زمان وقوع حملات می‌گویند.


اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات   

 
#2 ایرانی 1394-08-26 22:32

با درود خدمت آقای فاطمی و دوستان گرام

واکنش ایرانی به حوادث نروریستی پاریس بسیار جالب است، به اشتراک گذاشتن عکس آن هیولای مجنون در زیر درخت سیبی در نوفلوشاتو، بارها توسط ایرانیان انجام شد، با هر که در ایران صحبت میکنی، به همان عکس اشاره میکند و بذری که 36 سال پیش در ایران ما کاشته شد و امروز ثمره خود را در غرب به رخ میکشد. یادآوری دوباره جمله شاهشناه فقید در مصاحبه با باربارا والترز بی‌مناسبت نیست، او میدانست که با برپایی کمربند سبز اسلامی و به قدرت رسیدن ملایان در ایران، "کل تمدن غرب در خطر است". ویروسی را که به جان مردم ایران در سال 57 انداختند، حال مشغول راه انداختن حمام خون در آزادترین شهر جهان است، تاوان سیاست‌های سیاستمداران را مردم بیگناه پس میدهند، چه در ایران و چه در فرانسه. به قول شیر و خورشید و تاج گرامی، باید به ژیسکار تبریک گفت.

پاینده ایران
بازگو کردن
 
 
#1 شیر و خورشید و تاج 1394-08-26 12:47

دکتر شاهین فاطمی گرامی‌،

سپاس از نکات بسیار ارزنده که به آنها اشاره کردید.

مخصوصا آنجا که در این نکته سنج آمده بود: "فرانسه دیگر همان فرانسه‌ای نخواهد بود که پیش از حملات مرگبار ۱۳ نوامبر بود."

اما باید گاه از آنهائی که به فرانسه و جهان خدمات بزرگ و ارزنده کردند نیز یاد کنیم و آنها را فراموش نکنیم تا حق به حقدار برسد. در این راستا باید به رئیس جمهور اسبق فرانسه ژیسکار دسن - و بقول فرانسوی ها:

( Le Monsieur Président de la République Valéry Giscard d`Estaing - ۱۹۷۴ ۱۹۸۱)

تبریک گفت که زنده ماند تا نتیجه خدمات خود و شاهکار خود را ببیند. حکومت نظامی در فرانسه.

قضاوت و عدالت تاریخ همیشه اجرا می‌‌شود. بیچاره مردم فرانسه که روحشان هم خبر ندارد چرا به این روز افتاده‌اند.

تبریک مان را به رئیس جمهور اسبق فرانسه ابلاغ داشتیم - اما تسلیت ما به مردم فرانسه بابت شیرین کاری‌های رئیس جمهور‌شان آقای دستن.
بازگو کردن
 

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

درگذشت بانو مريم ميرزاخانى…

بد‌تر از همه ۲۸ سال…

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

مقالات دگراندیشان جدید

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…