1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 25 می 2017. برابر با پنج شنبه, 04 خرداد 1396

آدم‌ها و آدمک‌ها، درد‌های مشترک ما!

.کتاب "آدم‌ها و آدمک‌ها "ی دوست عزیزم علی عالم‌زاده، در شرایطی به دستم رسید که در نیمه کتاب دیگری بودم ولی آن کتاب را وا نهاده و از سر کنجکاوی، شروع به خواندن‌اش نمودم و فکر میکنم ظرف مدت سه روز ( البته در حین فراغت از کار و استراحت شبانه) پایانش بخشیدم.

آشنایی من با نگارنده، با به پایان رساندن کتاب‌اش و یافتن زمینه‌های فکری مشترک، گویی وارد مرحله‌ای جدید و متفاوت از قبل شد و استمرارش بر پایه‌های فکری مشترک (داریوش همایون) استوار گردید و نیز اوج همدلی و ارتباط تنگاتنگ معنوی و آرمانی‌مان در همسویی‌های گسترده‌ای که هر یک از ما در تکاپو و مبارزه با جبر زندگی و سرنوشتی که پدران ما با این انقلاب "نالازم" برایمان تدارک دیدند برجسته شد و مفهومی‌ عمیق‌تر به خود گرفت، هم‌چنین با یافتن همخوانی‌های بسیار در زجرهایی که در این وادی کشیده‌ایم تا به ساحل امن برسیم! و این تازه آغاز ماجرا شد برای جدالی بی‌پایان با جمهوری نکبت اسلامی.

مقوله کتاب در زندگی، برای من از آن گونه مواردی می‌‌باشد که نبودش قابل‌تصور نیست، ولی آن هم دسته بندی‌های خودش را دارد. تاریخ یک‌ صد سال اخیر میهنمان همواره گزینه اول است فارغ از اینکه نگارنده از چه نحله فکری میآید و داستان و رمان گزینه آخر، آن ‌هم زمانی‌ که کتاب دیگری در دسترس نباشد. اما به راستی‌" آدم‌ها و آدمک‌ها "از جنس دیگری بود، زیرا نگاهی‌ متفاوت و از درون! به تاریخ نسل انقلاب‌اسلامی است. نسلی که با جنگ تا رفع فتنه در عالم رشد کرده و با آرمان‌های امام راحل! و مرگ بر این و آن، رشد و نمو یافته و در مقاطع مختلف چنان که توانش را داشته به تحصیل پرداخته است و در پس این کنکاش سوالات زیادی در ذهنش نقش بسته. نسلی که با مقایسه‌ی شرایطِ نابسامان و غیرِ‌قابل توجیه خود و کشورش با دیگر ملل دور و نزدیک، برای مثال ترکیه یا کُره جنوبی ( از بسیاری از شاخص‌های اقتصادی هردویشان از ما عقب‌تر بودند) و طرز زندگی هم‌روزگارانش و از آن‌ طرف خیل عظیم بیکاران و معتادان و زنان ویژه (نامی است که جمهوری‌اسلامی برای زنان تن‌فروش ابداع کرده) و بسیاری دیگر از معضلات، البته که عصیان می‌کند و شورشی می‌شود.

در هزار توی پیچیده این داستان غم‌انگیز که علی عالم‌زاده، استادانه آن را به تصویر کشیده است با محیطی آشنا شدم پر از بیم و امید، با محیط زندان ترکیه و عراق (نوع ایرانی‌اش برایم غریبه نبود) و با روابط پیچیده انسان‌ها در زمان‌های بحرانی و چیره‌دستی نگارنده در ماموریتی اجباری برای عبور از آنها و بیش از همه آشنایی با الگو‌های رفتاری عجیب و ناهمگونی که چه بسیارند در اطرافت اگر خوب نظاره کنی. اگرچه که با بسیاری از این گرفتاری‌ها از دیر باز آشنایی داشته‌ام، اما به واسطه‌ی فصل‌های مشترک ذهنی‌ و نیز به قلم کشیده شدن مجموعه‌ای از آنها حول محوری که از دیر باز علت کشاکش و جدال خود من نیز بوده است "آدم‌ها و آدمک‌ها " داستانی بود که با آن بسیار هم‌دل‌ و هم‌آهنگ بودم .

با خواندن این کتاب بسیار غمگین شدم. برای میهنم ایران، برای مردمی که در کشور خود غریبند و بی‌پناه و برای نسلی که به‌جای ماندن در کشورش و ساختن آن باید جلای وطن کند و به دربدری بی‌افتد و رنجی جانکاه را تجربه کند، یا سر آخر در کشوری بیگانه که می‌شود حاشیه‌ای امن بیابد، پناه بگیرد و در ساختن و آبادانی آنجا بکوشد! و در غربت و تنهایی‌اش محصور شود و به امید دیدار وطن، دل خوش کند که شاید هرگز عملی نشود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

انتخاباتی نه آزاد؛ نه بی‌معنی…

سياست پدر و مادر می‌خواهد…

شش دست‌چین با یک سایه…

فراخوانی به دگرگون کردن فرهنگ و سياست…

بیانیه پنج سازمان سیاسی و فرهنگی درباره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی…

مقالات دگراندیشان جدید

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

درس‌هایی از بهار عربی…

مقالات هم‌اندیشان جدید

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

لیبرال دموکراسی یگانه راه جهان سوم…

حق رای: آنها که می گویند آری؛ آنها که می گویند نه…

بیانیه شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت انتخابات سال ۱۳۹۶…

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با العربیه: مشکل منطقه رژیم تهران است نه ملت ایران…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و