1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: شنبه 22 آوریل 2017. برابر با شنبه, 02 ارديبهشت 1396

دانیال خنده‌رو

قصاص، میراث شوم بربریت

  وقتی صحبت از قانون مجازات به میان می‌آید، منظور دولت در معنای کلی آن است که به‌عنوان تنها گزینه شایسته برای تصمیم‌گیری پیرامون جرم و مجازات، این حق را داراست؛ اما قبل از بررسی عادلانه بودن مجازات شدید، می‌بایست هدف و نقش انسان در تشکیل جامعه و انتخاب دولت را بررسی کرد. عادلانه بودن قوانین در ارتباط مستقیم با قانونی دانستن حاکمیت از سوی مردم است. برای درک درست سیاست و بررسی عوامل درگیر، این موضوع که انسان چگونه و به چه حالت خود را در جهان پیدا می‌نماید شایسته نگریستن است. انسان موجودی اجتماعی است که بنا بر فطرت، به دنبال برطرف نمودن غرایز انسانی خود است. از سویی خود را موجودی آزاد – قوی بودن حس آزادی، بی‌قانونی به شمار نمی‌آید- و دارای اختیار مطلق می‌داند که این فطرت، موجب برانگیختن حس مالکیت است. این غرایز طبیعی در همگان موجود و قابل‌کنترل است، به‌گونه‌ای که با آزادی و مالکیت خصوصی، آزادی و مالکیت و جان فرد دیگر درخطر نیفتد. درنهایت چون انسان موجودی اجتماعی است، زندگی و آرامش هر انسان به دیگری وابسته است. همگی موظف به اجرای نقش خویش در این وابستگی هستند و در صورت ناتوانی فرد از ایفای این نقش، دیگر انسان‌ها به کمک وی و بقای بشریت و جامعه خواهند شتافت. حال انسانی که کاملاً آزاد، دارای اختیار کامل در تصمیم‌گیری، حق دفاع از خود، مالکیت و در معنای کلی فرمانروای مطلق خویش است، چرا از این آزادی‌ها فاصله گرفته و تشکیل جامعه می‌دهد؟ چرا فرمانروایی مطلق خویش را کنار گذاشته و سر تسلیم در برابر قدرتی دیگر (جامعه) فرود می‌آورد؟ جواب سؤال در احساس شکننده زندگی فردی و حفظ حریم خصوصی و جان است؛ زیرا اگر هر فردی به‌مانند وی، خود فرمانروای خویش باشد، فکر تهاجم فرمانروایی دیگر (انسان دارای آزادی مطلق خارج از جامعه) لذت زندگی را از او سلب خواهد کرد و این دلیلی است تا زندگی اجتماعی را بر آزادی بی‌حدومرز ترجیح دهد.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

تکرار بیهوده تاریخ

  استراتژی آمریکا و دولت‌های اروپایی با چرخش به‌سوی مسلح نمودن مخالفین حکومتی در خاورمیانه نکته‌ای است که نمی‌بایست به‌راحتی از آن گذر کرد. امروز پیشمرگه های کرد عراق و جهاد گران سوری، فردا جیش العدل در سیستان و بلوچستان ایران! همان مقدار که وجود داعش خطر بالایی به شمار می‌آید، سرایت ایده مسلح شدن نیروهای مخالف (مذهبی یا سیاسی) خطری است که می‌بایست از همین امروز با آن برخورد کرد. آیا مسلح کردن گروه‌های مخالف حکومت، تجربه موفق آمیزی بوده است؟ آیا تاریخ را می‌بایست دوباره تکرار کرد؟ به قولی؛ تاریخ تکرار خواهد شد، بار اول به گونه تراژدی و بار دوم به گونه تکرار بیهوده.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

جنبش سبز و افق آینده

  در روز یکشنبه ۲۲ جون, به همت جمعی از حامیان ‏جنبش سبز, مقیم بلژیک, مراسم سخنرانی با ‏حضور دکتر اردشیر ارجمند سخنگوی شورای ‏هماهنگی راه سبز امید, علی کشتگر, مهدی ‏فتاپور و حسن یوسفی اشکوری به مناسبت ‏پنجمین سالگرد جنبش سبز برگزار گردید. ‏سخنرانان در این مراسم به ترتیب حروف الفبا به ‏سخنرانی پرداختند. ‏

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

تحریم یا شطرنج اقتصادی

  با گذری به تاریخ خواهیم دید که شطرنج اقتصادی پدیده‌ای نوین نبوده و بارها از سوی سیاستمداران مورداستفاده قرارگرفته است. ایران و هند به دلیل موقعیت‌های ژئوپلیتیک و اقتصادی خویش، هرازگاهی مورد سوءاستفاده قرارگرفته و برای متوقف کردن قطار اقتصادی کشورهای صاحب قدرت، به تسخیر درآمده‌اند. با آشنایی دیگر کشورها با شطرنج و هوشمند شدن بازیگران، قوانین بازی نیز تغییر کرده و به برخی از مهره‌ها آزادی‌های حرکاتی بیشتری داده شد (۲). کشورهای اروپای غربی و آمریکا که پس از جنگ جهانی دوم ایده‌های کمونیستی را خطری برای حیات خود دیده، شطرنج اقتصادی را آغاز نمودند. دادن وام‌های اقتصادی بلندمدت، آسان نمودن دستیابی کشورهای اروپای شرقی به بازارهای اقتصادی غرب، قرارداد پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و تشکیل اتحادیه اروپا ازجمله مواردی است که به فیل‌های اروپای شرقی، قدرت عمل بیشتری بخشید. اتحاد جماهیر شوروی پس از فروپاشی، دیگر توان گذشته خود را دارا نبود و در این بازی به‌ناچار به قلعه روی آورد. پوتین و حزب کرملین با سامان بخشیدن به اوضاع سیاسی و اقتصادی خویش با کمک مافیاهای گازپُروم (GAZPROM) و نفت روس (RUS-NAFTA) زمینه را برای حمله آماده یافتند. روش بازی از سوی پوتین، تکرار حرکات انجام‌یافته از سوی غرب بود. آسان نمودن قوانین گمرکی، اعطای وام‌های درازمدت میلیارد یورویی به کشورهای اسلاویک، تقویت اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (Commonwealth of Independent States).

بیشتر بخوانید ... 1 نظر

جنبش‌های رنگی از نارنجی تا سبز (۳)

  در این میان اتفاقات اوکراین و جنبش میدان تاثیرات به سزایی در آینده جنبش سبز ایران خواهد داشت. مردم اوکراین با حضور چندین ماهه خویش در میدان اروپا بدون عقب‌نشینی و با اصرار بر خواسته‌های خویش مبنی بر بازگشت به قانون مشروطه سال ۲۰۰۴(کاهش قدرت رییس جمهور، اعطای قدرت بیشتر به مجلس) نشان دادند که رمز پیروزی حضور مستمر در میدان مبارزه می‌باشد. مردم با حضور خود به خواسته‌های خویش از جمله آزادی رهبران زندانی خویش از زندان دست یافتند، مسأله‌ای که حکومت اسلامی ایران از آن بسیار هراسان است و ما آنرا در صحبت‌های حجت الاسلام مصطفی پور محمدی (وزیر دادگستری) شاهد هستیم. پورمحمدی با غیرقابل مقایسه خواندن ایران و اوکراین، مردم آزادیخواه ایران را از یادآوری خواست برخی از مردم پیرامون شکست حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی، خواست تمام مردم در افکندن مقام ولایت فقیه به پرهیز واداشته است. این اظهارات خود نشانی از ترس دولت جمهوری‌اسلامی از بیداری و پرداختن مردم در رسیدن به هدف نهایی که همانا تغییر رژیم می‌باشد، است.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

نمايش انتخاباتى رياست جمهورى اسلامى ايران…

پیام شادباش نوروزی حزب مشروطه ايران (ليبرال دمكرات)…

نگرش اصولی بر عوام‌گرایی در گفتمان سیاسی…

هشتم ماه مارس ٢٠١٧ روز جهانى زن…

تا کيهان پايدار بماند…

مقالات دگراندیشان جدید

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

درس‌هایی از بهار عربی…

چرا جهانی‌شدن تنها راه پیش روی ماست؟…

مقالات هم‌اندیشان جدید

۲۲ بهمن: نمایش حرکت انقلاب بر شانه‌ی کارگزاران کرایه‌ای…

نامه شاهزاده رضا پهلوی به دونالد ترامپ: حساب مردم ایران را از حکومت ظالم جمهوری اسلامی می‌بایست جدا کرد…

آرامش پیش از طوفان علیه برجام…

معرفی سلاح‌های انتخابی دونالد ترامپ در جنگ سرد علیه جمهوری اسلامی…

لابی مُرده جمهوری اسلامی نفس کشید! این‌بار به کمک ۳۷ «دانشمند کرایه‌ای…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • فيروزه غفارپور
  با احترام و درود بعنوان يكى از امضاء كنندگان بيانيه هشدار به اخرين وليعهد ايران لازم ميبينم كه جناب بيت ...

  ادامه مطلب ..و