1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

شریعت اسلامی در ستیز با خودفرمانی

.علما، فقها، آیت‌الله‌ها و حجت‌الاسلام‌های حاکم، خودآگاه‌اند که بر اصل تسلیم و اطاعت و فرمان‌بری قرارگرفته است، احکام شریعت اسلامی و یا فقهی و فقاهتی. شریعتمداران حرفه‌ای، آن‌ها که زندگی به مردگان بازگردانند و زندگان را به مردگی کشانند، به‌خوبی می‌دانند که اطاعت از احکام فقاهتی، معیار ایمان نه به توحید است و نبوت و نه به معاد است و امامت که خود ظاهر است و تنها ظاهرسازی: عبا است و عمامه، تسبیح و سجاده. لباس سالوس است لباس فقاهتی، نه لباس خرد و خودفرمانی و یا ایمان به ذات الهی که لباس تزویر است و فریبکاری. فقها زندگی خود وقف آموختن و آموزش احکام قرآنی کنند و فهم میل و اراده الهی. تقلید و تبعیت واجب و تبلیغ و ترویج کنند دین‌داری و بندگی. همه هرچه هست از احکام شریعت اسلام گویند، این بایدونباید آن کنی، حرام و مکروه این است و حلال و مستحب آن. نجاسات این است مطهرات آن. چشم‌ها را بسته، باید تسلیم شوی و اطاعت نمایی. به رکوع و سجده درافتی، درنهایت ذلت و خواری، از دات الهی مغفرت طلبی.

از انسان و سرافرازی انسانی، از خرد و خودفرمانی، به‌عمد سکوت کنند و خاموشی برگزینند فقهای انقلابی، چه تنها خرد و خودفرمانی است که رهایی از يوغ احکام شریعتی، بازمانده از دوران بادیه‌نشینی، دوران جهال و نادانی، ببار آورد و ممکن سازد میثاق اجتماعی، آزاد نماید نیروی آفرینش و خلاقیت‌های انسانی. بیهوده بین خالق و مخلوق خود را واسطه کنند، علما و فقها و آیت‌الله‌های مقدس و حاکم. جدا و بیگانه سازند خالق را از مخلوق. چراکه مخلوق، خالق است و خالق، مخلوق. این است توحید، حقیقت نهایی که پنهان ساختن آن فریب تولید و بازتولید کند ریاکاری.

روشن است که احکام فقاهتی، رمز دوگانگی است و بیگانگی. بدون خرد و خود آئینی، احکام الهی پوچ‌اند و زائد و باطل. چیزی را نجویند مگر کنترل و سلطه کامل بر رفتار و گفتار و پندار انسانی. در خرد است و خودفرمانی، همه هرچه راستی ست و درستی، صداقت و پاک‌دامنی. در احکام است و در قواعد شریعت اسلامی، همه هرچه کژی ست و کاستی، پستی ست و پلیدی. در خرد است و خودفرمانی، همه هرچه عشق ست و آزادگی، شیدایی و شیفتگی و در احکام فقاهتی است همه هرچه خدعه است و نیرنگ و فریب و رياکاری.

بنابراین، روشن است که‌ای هم‌وطن، نفی فقاهت، به نفی احکام تسلیم است و اطاعت، نیز به امتناع است از تقلید و تبعیت. از تصور يک جامعه آزاد از دین و رها از احکام فقاهتی نباید دچار کابوس و وحشت شوی و نباید که به خود تشویش و اضطراب راه‌ده‌ی. چون اگر در پی رستگاری حقیقی هستی، باید که روح و جان خود آزادسازی از خرافه‌پرستی و خام‌اندیشی که «او هست و جز او نیست دیگری.» چه اجتناب از شک و تردید، اجتناب از اندیشیدن است و فرو کاستن انسان است به یک حیوان اهلی.

چه سود، اگر چشم‌بسته و همچون بره‌ای بی‌گناه گردن بر احکام شریعت اسلام نهی و جسم با غسل و وضو تطهیر و آلودگی‌ها از تن بزدایی، روزانه به قیام و قعود بپردازی به زبانی بیگانه در عجز و ناتوانی به حقارت و خواری خود اعتراف و خویشتن را فرومایه سازی.

چه سود، اگر یکی از دوازده ماه را بامید واهی و باورهای موروثی دهان فروبندی و درون از طعام تهی داری که در آن نه نور معرفت بلکه تخم خفت و خواری بکاری؛ چه سود، اگر دو ماه دیگر از سال را به سوکواری و خودزنی بپردازی در به خاک و خون غلتیدن یک تاری در پی کسب قدرت به دست تازی دیگر و یا دخیل بندی و نذر کنی و سفره‌های رنگین پهن و الله و خاندانش را رشوه‌دهی و رسم و رسوم دیرینه را تداوم بخشی.

چه سود، اگر عقل و خرد انسان را در اسارت نگاهداری؟ درنهایت، توحید و نبوت، دوزخ و بهشت افسانه‌ای بیش نیستند از برای فریب ساده‌دلان و خوش‌باوران، ابزاری در دست علما و فقها، در دست ریاکاران؛ که این عقل و خرد است و خودفرمانی که بر تاریکی و کوری فائق آید و به ثمر رساند رهایی و آزادی، بینایی و دانایی. دادن تن به احکام شریعت اسلامی نه به سعادت دنیوی انجامد و نه رستگاری اخروی، بلکه به پذیرش سلطه تازیان بومی خاتمه دهد، حتی اگر تحت عنوان «سلطه‌جو» در حلقوم فرمان‌بر فروبرند و نیز بر ادامه نظام استبدادی از نوع نوین آن، استبداد مضاعف دین و قدرت، نقطه پایان را بگذارد. چه دوران خودفرمانی آغاز گردیده.

پس اگر تکلیف خود با علما و فقهای حاکم و یا با قشر «روحانیت» روشن و شفاف خواهی ای هم‌وطن، باید که خود بینا و دانا سازی، هراس به خود راه ندهی و بانک بر آری که احکام شریعت اسلامی، ازجمله احکام قصاص و سنگسار و قطع اعضای پیکر مجرم، احکام خشونت و انتقام ستانی، محاربه و حد شرعی و شلاق‌زنی، احکام حجاب اجباری و جدایی جنسیت‌ها را لغو و قیامت را اعلام کنید؛ که چه جای نگرانی ست؟ بگذار که جامه سالوس و ریا برکنیم، تن آزاد و جان خود از تقوا و تقدس دروغین رهاسازیم، زلف‌ها افشان و باده بنوشیم به‌راستی، پای‌کوبی کنیم و ایمان آوریم که نه فرمان‌بر که خود فرمانروای خویشتنیم. بگوییم، رسا و گیرا بگوییم و هزاران بار مکرر بگوییم که احکام شریعتی لغو و قیامت، هم‌اکنون است، حالا و همین‌جا؛ که این راه رهایی است از يوغ فقاهت و آزادسازی جامعه از اصل تسلیم و اطاعت، عبودیت و بندگی؛ که این راه نجات است از کوری و تاریکی که‌ای هم‌وطن این ست راه صعود به قله بلند انسانیت و آزادی.

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…