1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: شنبه 22 آوریل 2017. برابر با شنبه, 02 ارديبهشت 1396

دیگران

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست

حکومت جمهوری اسلامی غافل از اين واقعيت است که اکنون، به خاطر شناختی که مردمان ما نسبت به کوروش بزرگ پیداکرده‌اند، او دیگر تنها ساکن خاک کهن پاسارگاد نیست. جای او اکنون در همه جای ایران است. هر دری را ببندند در دیگری برای دیدار او و برای بزرگداشت و تحسین او باز می‌شود. زيرا اکنون ايرانيان دانسته‌اند که بزرگداشت روز کوروش، بزرگداشت انسان خردمندی است که 2500 سال پیش، یعنی در زمانه‌ی حاکمانی تکيه زده بر بیداد و تبعیض، فرمان استقرار آزادی‌هایی را داد که می‌توانست و هنوز می‌تواند، دیوارهای تبعیض و بیداد را فروریزد.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

ایران در تاریخ

  لوئیس در این سخنرانی خاطرنشان می‌كند كه در دو هزاره پیشین، هیچ فاتحی در ایران نتوانسته است در زبان و فرهنگ ایرانی تغییر عمده‌ای به وجود بیاورد. در عوض همان طور كه برخی قسمت‌های دیگر دنیا هم دیده شده است، فرهنگ برتر، همیشه بر فرهنگ فروتر چیرگی یافته است. در تاریخ، مسیحیان، یهودیان و یونانیان همگی از ایرانیان به نیكی و به طور مثبت یاد كرده‌اند.

بیشتر بخوانید ... 1 نظر

چرا جهانی‌شدن تنها راه پیش روی ماست؟

  در جهان درحال‌توسعه، تجارت رشد بالایی داشته و پیشرفت‌های فن‌آوری همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش بانک جهانی از سال ۱۹۹۰ تجارت جهانی به خروج نیمی از مردم جهان از دایره فقر شدید کمک کرده است. اما این افرایش قابل‌توجه لزوماً دائمی نخواهد بود. اگر کشورهای با درآمد بالا و مشتریان اصلی آن‌ها خود را به بازارهای جهانی نزدیک نکنند، کشورهای فقیر متحمل رنج بیشتری خواهند شد.
تجارت در یک محیط باز شامل حسن نیت طرف‌های شرکت‌کننده در آن باوجود قوانین روشن دولتی رشد پیدا خواهد کرد. بدون این امر، رقابت‌های جهانی می‌تواند تبدیل به بحران‌های جهانی شوند و به همین دلیل سیاست‌گذاران باید بر چهار حوزه تمرکز کنند.
اول، کشورها باید اقدامات حمایتی خود را از محصولات داخلی را برداشته و به اجرای سیاست‌های بازارهای جهانی متعهد شوند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

درس‌هایی از بهار عربی

  در آنجا اشکار نه‌تنها به روسیه و ایران به دلیل حمایت از رژیم خون‌آشام اسد بلکه به ایالات‌متحده برای نمایش «بی‌اعتنایی عمیق انسانی به سرنوشت مردم یک کشور عربی بدون نفت» حمله می‌کند.
ایالات‌متحده با مشاهده‌ی عراق و لیبی و این‌که فروپاشی دولت‌های متمرکز می‌تواند راه را برای جهادگری باز کند، از کنار گذاشتن اسد حمایت می‌کند و درعین‌حال با همان قاطعیتِ روسیه طرفدار حفظ دولت و ارتش سوریه است.
برخی چپ‌ها در سطح‌ جهانی که مشاهده می‌کنند انقلاب این کشور به سبب همدستی با امپریالیسم امریکا لوث می‌شود، ماهیت بازدارنده‌ی دخالت ایالات‌متحده را رد کرده‌اند. درنتیجه، بسیاری تلویحاً یا آشکارا از روسیه و ایران و اسد بر مبناهای ضد امپریالیستی حمایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

استقرار جنگنده‌های روسی در همدان؛سرکوب داعش یا جنگی تازه در ایران؟

  با تداوم بخشی از تحریم‌ها بسیاری از وعده‌های روحانی به‌عنوان رئیس دولت تدبیر و امید تحقق‌نیافته و نومیدی در اعماق جامعه رسوب‌کرده است. آیا در چنین شرایطی، آغاز یک جنگ جدید برای رهبری ایران نعمت نیست؟ یکی از رسانه‌ها در تفسیری پیرامون تبلیغات هدفمند حکومت ایران برای خطر نفوذ داعش می‌نویسد که در چنین فضائی برای قاسم سلیمانی فرمانده لشگر قدس در افکار عمومی افسانه‌ها ساخته‌اند و می‌کوشند از او یک قهرمان ملی بسازند. آیا سلیمانی دارد در خفا خود را برای فرماندهی جنگ مستقیم با عربستان سعودی آماده می‌کند؟ یا چنانچه بسیاری دیگر در ایران گمانه‌زنی کرده‌اند، قرار است در فضای پرالتهاب فعلی نامزد بعدی آیت‌الله خامنه‌ای برای ریاست جمهوری باشد؟ همه این احتمالات بدون آن‌که قطعی باشد، قابل پیش‌بینی است. تنها می‌توان آرزو کرد که در فضای مسموم و خطرناک فعلی، دست‌کم نخبگان ایران هشیار باشند و با روشن کردن افکار عمومی مانع از اجرای نقشه‌های جنگ‌طلبان شوند. جنگ‌طلبانی که با بروز هر بحران، دستشان بر اموال عمومی درازتر و وزنشان در قدرت حاکم سنگین‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

نمايش انتخاباتى رياست جمهورى اسلامى ايران…

پیام شادباش نوروزی حزب مشروطه ايران (ليبرال دمكرات)…

نگرش اصولی بر عوام‌گرایی در گفتمان سیاسی…

هشتم ماه مارس ٢٠١٧ روز جهانى زن…

تا کيهان پايدار بماند…

مقالات دگراندیشان جدید

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

درس‌هایی از بهار عربی…

چرا جهانی‌شدن تنها راه پیش روی ماست؟…

مقالات هم‌اندیشان جدید

۲۲ بهمن: نمایش حرکت انقلاب بر شانه‌ی کارگزاران کرایه‌ای…

نامه شاهزاده رضا پهلوی به دونالد ترامپ: حساب مردم ایران را از حکومت ظالم جمهوری اسلامی می‌بایست جدا کرد…

آرامش پیش از طوفان علیه برجام…

معرفی سلاح‌های انتخابی دونالد ترامپ در جنگ سرد علیه جمهوری اسلامی…

لابی مُرده جمهوری اسلامی نفس کشید! این‌بار به کمک ۳۷ «دانشمند کرایه‌ای…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • فيروزه غفارپور
  با احترام و درود بعنوان يكى از امضاء كنندگان بيانيه هشدار به اخرين وليعهد ايران لازم ميبينم كه جناب بيت ...

  ادامه مطلب ..و